Dvacátý třetí zápis

5. října 2011 v 20:38 | Garou-tan |  Deník prostituta
Šel jsem sám do parku.

Bylo ráno a přes noc napadlo hodně sněhu. Skoro nikdo tam nebyl. Jen občas někdo prošel. Vzal jsem si s sebou šachovou figurku. Dámu. A celé dopoledne ji stavěl ze sněhu. Pak jsem si před ni sedl a díval se.
Dáma je důležitá figurka. Stojí vedle krále. Takže ho chrání.
Člověk je vlastně takový král. Nejblíž je mu dáma. To je ta nejdůležitější osoba. I ostatní v té řadě jsou důležití. Jsou to ti dobří přátelé. A pak jsou známí.
Ale člověk má výhodu. Své důležité osoby si vybírá. V myšlenkách jim dá podobu. A pak je postaví na svou vymyšlenou šachovnici. A dává pozor, aby je někdo nevzal. Nebo něco. Protože o ně nechce přijít. Čím blíž jsou figurky králi, tím hůř se ztrácí.
Musel jsem v parku být dlouho.
Přišel za mnou totiž Felix. Ptal se mě na sněhovou dámu. Tak jsem mu všechno říkal.
Dlouho se na tu dámu jen díval.
Pak řekl, že se sníh rozpustí. Já odpověděl, že dřevo shnije. A kámen se rozpadne. Tak jako tak o dámu jednou přijít musím. Tak se ptal, co potom. Co budu dělat, až dáma nebude.
Řekl jsem, že mi to bude líto. Chvíli budu vzpomínat. Litovat, že dáma už není.
Zeptal se, co potom.
Odpověděl jsem, že postavím novou dámu. A ještě lepší. A pokaždé, když zase zmizí, postavím další. Nikdy na tu předtím nezapomenu. Vždycky mi pomůže postavit ještě lepší. Až jednou postavím pořádnou dámu.
Takovou, která už nezmizí.
Felix se rozesmál. Byl to trochu smutný smích. Ale pak se zeptal, jestli bych ho naučil stavět. Že už zapomněl.
Když jsme odešli, v parku byly dámy dvě.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 angie angie | 6. října 2011 v 9:34 | Reagovat

nádherné. fascinujú ma tvoje šachové metafory. nie je to prvá poviedka v ktorej používaš šach, nenapadá ma ako to vyjadriť slovami, ale je to niečo medzi "originálne" "zaujímavé" a "páči sa mi". existuje prídavné meno, ktoré by to všetko vyjadrovalo zároveň? :)

k zbytku poviedky: sladké:) milujem sneh a už sa teším, keď sa budem môcť v ňom vyváľať. na snehuliakov veľmi nie som, ale možno si tento rok skúsim postaviť dámu:) moje okolie ma bude mať za blázna. už sa teším:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama